فلزیاب VLF چیست؟ + کاربرد آن در گنج یابی

دستگاه فلزیاب VLF به سیستمی گفته میشود که از فرکانس پایین برای جستجوی فلزات استفاده میکند. خود کلمه VLF مخفف Very Low Frequency (فرکانس خیلی پایین) است. تکنولوژی VLF در صدر پر تیراژترین تولیدات کمپانی های ساخت دستگاه فلزیاب دنیا می باشد.

دستگاه های VLF خوراک سکه زنی فلزات کوچک در عمق کم هستند. وی ال اف سلطان نقطه زنی دقیق زیر 1 متر هستند.

نقطه زن vlf
نقطه زن vlf

ویژگی های کلیدی نقطه زن VLF:

چند مورد از مهم ترین ویژگی و مشخصات دستگاه های فلزیاب نقطه زن وی ال اف که حتما باید بدانید:

  • برای یافتن فلزات در عمق کم، سرعت و دقت نقطه زنی بالایی دارند.
  • نوع فلز داخل زمین را به صورت تقریبی تشخیص می دهند.
  • فرکانس کاری آن ها بین 3 تا 30 کیلو هرتز است.
  • قابلیت تفکیک انواع فلزات را دارند.
  • مناسب سکه زنی و فلزات کوچک در عمق کم هستند.
  • عمق کاوش با VLF زیر 2 متر است.

نحوه کار وی ال اف:

نحوه کار وی ال اف به این صورت است که کویل فلزیاب های VLF به صورت دو تکه هستند یک کویل فرستنده و یک کویل گیرنده. کویل فرستنده انرژی الکتریکی از نوع متناوب را به میدان مغناطیسی تبدیل می کنند و با فرکانس بسیار پایین به داخل زمین میفرستند.

این فرکانس ها در داخل زمین به فلز برخورد می کند و باعث می شود داخل فلز مورد نظر جریانات گردابی اتفاق بیفتد. این جریانات خود باعث ایجاد میدان مغناطیس شده و با میدان مغناطیسی که توسط خود فلزیاب ایجاد شده برخورد کرده و تداخل ایجاد کنند.

این تداخل توسط کویل گیرنده دریافت شده و باعث می شود دستگاه از وجود فلز در درون زمین آگاه شده و آن را شناسایی کند.

اساس کار VLF
اساس کار VLF

یک مثال خیلی ساده بخوام درمورد دستگاه فلزیاب VLF که واستون خیلی واضح باشه اینکه میدان مغناطیسی مثل قلقلک دادن فلز داخل زمین عمل می کند به این صورت که بعد برخورد به فلز باعث خنده فلز میشه (ایجاد میدان گرابی درون فلز) همین صدای خنده (تداخل فرکانسی) به عنوان فرکانس جدید به لوپ برمیگرده و دستگاه آنالیز کرده و از وجود فلز در درون زمین آگاه می شود.

فرکانس های VLF:

دستگاه های فلزیاب VLF دارای فرکانس 3 تا 30 کیلوهرتز هستند. هرچقدر فرکانس یک دستگاه VLF کمتر باشد عمق بیشتر و اشیای بزرگتری را در زمین تشخیص می دهد و حساسیت کمتری به فلزات کوچک دارد و هرچقدر فرکانس بیشتر باشد عمق کمتر و به طبع حساسیت بالایی به فلزات ریز و کوچک تر دارد.

اینکه در حین گنجیابی کدام فرکانس را انتخاب کنیم به عواملی مانند نوع هدف، جنس خاک و سایر عوامل محیطی بسنگی دارد. بعضی فلزیاب های VLF فرکانس متوسط 14 کیلوهرتز را برای شروع کار انتخاب میکنند.

در حال حاضر بهترین دستگاه های VLF از نوع فلزیاب مولتی فرکانس و multi iq است. این مدل پیشرفته ترین و جدیدترین ورژن وی ال اف است و قابلیت استفاده همزمان از چند فرکانس (فرکانس پایین و بالا) را دارد و می تواند فلزات در یک زمان در اعماق کم و زیاد تشخیص دهد.

لوپ و کویل وی ال اف:

کویل دستگاه فلزیاب وی ال اف به شکل های دابل دی (DD) معمولی، دابل دی پروانه ای و دایره ای متمرکز می باشد.

اما اینکه از بین این کویل های VLF کدومشون بهتره، باید گفت هر کدومشون ویژگی و مزایا و معایب خودشونو دارند.

مثلا کویل های دایره ای متمرکز عملکرد بهتری دارند؛ اگر ناحیه وسیعی رو میخواهید پوشش بدید کویل های دابل D بهتر هستند. کویل های پروانه ای که یک نوع دیگر از لوپ DD هستند در کاوش و ریز زنی عملکرد بهتری دارد.

انواع کویل vlf
انواع کویل vlf

بخش بندی ساختار کویل های VLF دارای دو قسمت هستند:

  1. قسمت فرستنده (Transmitter Coil) که به آن TX هم گفته میشه و وظیفه آن ارسال فرکانس مغناطیسی به اعماق زمین است.
  2. قسمت گیرنده (Receiver Coil) که به آن RX هم گفته میشه و وظیفه آن دریافت بازتاب اختلال فرکانسی الکترومغناطیس فلزیاب با فلز درون زمین است که باعث کشف فلز توسط فلزیاب می شود.

کاربرد فلزیاب VLF در گنج یابی:

یک دستگاه فزیاب VLF برای یافتن گنج می تواند گزینه خوبی باشد. سیستم های VLF دارای تفکیک هستند و میتوانند در گنجیابی فلزات با ارزش مانند سکه قدیمی و جواهرات را از سایر فلزات بی ارزش تشخیص دهند. همچنین حساسیت بالایی به فلزات ریز طلا و رگه های آن دارند.

ولی خب این واقعیت را نیز باید قبول کرد اولویت دستگاه های VLF در دنیا ابتدا تفریحی است. بسیاری از مردم دنیا این مدل دستگاه را برای جستجوی تفریحی به ویژه در مناطق ساحلی برای پیدا کردن اشیای گمشده قدیمی و جدید استفاده میکنند.

در گنجیابی از دستگاه VLF برای سکه زنی در عمق زیر 2 متر استفاده می شود چون در این امر عملکرد بسیار خوبی دارد.

با توجه به اینکه اکثر گنج های موجود در ایران در عمق بالای 2 متر است بسیاری از کاوشگران ایرانی در گنجیابی فلزیاب هایی با تکنولوژی عمق بیشتر مانند پالسی را نسبت به VLF میپسندند.

جمع بندی

فلزیاب های VLF از طریق اختلاف فرکانس ارسالی و دریافتی متوجه فلز درون زمین می شوند. دامنه فرکانسی VLF بسیار پایین و از 3 تا 30 کیلوهرتز می باشد. تفکیک خوبی دارند و عمق کاوش آن ها زیر 2 متر است. به عنوان فلزیاب تفریحی، گنجیابی و طلایابی از آن استفاده می شود.

سوالات متداول

بهترین مدل فلزیاب VLF کدام است؟

بهترین مدل VLF از نوع چند فرکانسی و Multi iq است.

آیا فلزیاب های وی ال اف برای گنج یابی مناسب هستند؟

با توجه بر اینکه بیشتر گنج ها در متراژ بالای 2 متر هستند میشه گفت خیر. وی ال اف ها گزینه خوبی برای گنج یابی نیستند. به طور کل vlf اهداف را تا 1 متر دقیق نقطه زنی می کند و تا 2 متر هم میتواند تقریبا فلزات را شناسایی و نقطه زنی کند. ولی برای بالاتر از این متراژ جوابگو نیستند.

دستگاههای وی ال اف در مجموعه ما موجود می باشند. از طریق بخش “تماس با ما” سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره فلزیاب 09031489488