تفکیک فلزیاب چیست و چطور کار می کند؟

0
(0)

فلزیاب هایی که قابلیت تفکیک فلزات را دارند، می توانند انواع خاصی از فلزات را از نقطه زنی معاف و حذف کنند. خاصیت تفکیک پذیری به کاربران در پیدا کردن اشیاء و اهداف مورد نظرشان در حین جستجو کمک کرده و آن را بسیار آسان تر می کند. رایج ترین نوع تفکیک بر اساس رسانایی فلز است که در آن فلزیاب می‌تواند بین فلزات بر اساس میزان انتقال الکتریسیته، تفاوت قائل شود.

یادگیری تنظیمات تفکیک در مدل فلزیاب شما و آموزش کارکرد آن، کلیدی مهم برای تبدیل شدن به یک اپراتور و کاوشگر موفق است. این مقاله به بررسی نحوه کارکرد تفکیک، چگونگی تنظیم تفکیک روی فلزیاب شما و نحوه استفاده از هر تنظیم به نفع اپراتور می پردازد.

تفکیک فلزیاب چیست؟

به فلزیاب چه به دید یک سرگرمی نگاه کنید، چه به دید یافتن طلا یا گنج یابی، دانستن نحوه تنظیم تفکیک در سیستم می‌تواند به شما کمک کند تا آنچه را که دنبالش هستید، سریع تر و با کارایی بیشتری پیدا کنید. تمام اهداف درون زمین دارای سطح منحصر به فردی از رسانایی الکتریکی هستند. اجسام فلزی با ارزش مانند سکه ها، جواهرات، فلزات گرانبها و اشیای عتیقه میزان رسانایی متفاوت تری نسبت به اشیای بی ارزش مانند اشیا و نمونه های زیر دارند:

  • یک میخ آهنی
  • پوشش‌های فویل
  • درب فلزی بطری

تفکیک فلزیاب ( discrimination ) یا به اختصار  DISC، به فرایندی گفته می‌شود که به واسطه تنظیمات فلزیاب میتوان امکان نقطه زنی و نمایش دادن نوع خاصی از اهداف و فلزات را حذف یا آزاد گذاشت. به این ترتیب، فلزیاب فقط در زمانی که هدف اصلی (بر اساس نوع و جنس) را شناسایی کند، اقدام به ارسال سیگنال هشدار بصری یا صوتی به کاربر می‌کند و در غیر این صورت از ارسال سیگنال برای اهداف نامطلوب و غیره جلوگیری می‌کند.

راه ساده برای فهمیدن نحوه کار تفکیک این است که چند محدوده مشخص از رسانایی اشیای مختلف را در نظر بگیرید؛ در یک طرف محدوده میخ ها و فویل ها قرار دارند و در طرف دیگه ذرات طلا.

گزینه حساسیت دستگاه فلزیاب که در اکثر سیستم ها ها موجود است معمولا در قوی ترین حالت طوری تنظیم می شود که به همه اهداف فلزی واکنش نشان می دهد، اما حالا برای اینکه این مشکل نقطه زنی هر نوع فلزی پیش نیاید، می‌توانید با استفاده از گزینه تفکیک، انواع خاصی از اشیاء رو با حذف کردن از لیست تشخیص، نادیده بگیرید.

برخی دستگاه های فلزیاب قابلیت تفکیک خودکار دارند که همه این کارها را برای شما به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. دستگاه وقتی روی حالت تفکیک خودکار تنظیم شود، هنگامی که هدفی را تشخیص دهد که در محدوده سطوح رسانایی که شما مشخص کرده‌اید قرار دارد، یک سیگنال هدف به یونیت ارسال می‌کند. گاهی اوقات به این حالت، حالت پیش فرض تفکیک نیز گفته می‌شود.

تفکیک فلزات در فلزیاب

نحوه عملکرد تفکیک فلزیاب

کویل جستجوی یک فلزیاب از دو سیم پیچ جستجوی الکترومغناطیسی، سیم‌پیچ ارسال و سیم‌پیچ دریافت، تشکیل شده است که میدان را تولید و سیگنال حاصل را دریافت می‌کنند. کویل ها در اشکال مختلفی وجود دارند، رایج ترین آنها کویل دابل دی DD، متحدالمرکز یا کویل‌های پروانه ای هستند.

میزان رسانایی یک هدف فلزی باعث تغییر در میدان مغناطیسی دریافتی فلزیاب می شود. این سیگنال های برگشتی که ابتدا توسط کویل دستگاه دریافت و شناسایی می شوند. در مرحله بعد به یونیت ارسال شده و توسط مدارهای الکترونیکی پردازش می‌شود تا نهایت دستگاه یک سیگنال هشدار وجود فلز مورد نظر را به صورت صوتی یا بصری به اپراتور نشان میدهد. این هشدار می تواند خبر از وجود یک هدف مانند گنج یا سایر فلزات با ارزش (طلا، نقره و غیره) باشد.

بیشتر فلزیاب های فرکانس بسیار پایین (VLF)، چه دستگاه چند فرکانسی (مولتی فرکانس) و چه تک فرکانسی به ویژگی تفکیک (DISC) مجهز هستند. با تنظیم درست تفکیک، می‌توانید زباله ها را فیلتر کرده و همچنان به راحتی اهداف خوب را پیدا کنید.

شاید در بین فلزیاب ها یک فلزیاب پالسی یا PI به خوبی یک دستگاه فلزیاب وی ال اف تفکیک را انجام ندهد ولی دستگاه های پالسی با ارسال قدرتمند انرژی پالس های کوتاه، این سیگنال ها را اعماق زمین میفرستد و پاسخ دریافتی را مورد بررسی قرار می دهد و از این طریق فلزات را در عمق بالا نقطه زنی میکند. دستگاه پالسی یک گزینه ایده‌آل برای جستجوی طلا است.

فلزیاب های پالسی PI برای شناسایی اشیای کوچک تر مانند ذره طلا یا سکه عالی هستند، بنابراین اگر به دنبال یافتن ترکیبی از اهداف هستید، حتما به دنبال فلزیابی با قابلیت تفکیک باشید.

نمودار تفکیک فلزیاب

نمودار تفکیک پذیری فلزیاب

این نمودار، دامنه رسانایی تفکیک پذیری اهداف رایجی را که با یک فلزیاب پیدا می‌شوند، نشان می‌دهد. با استفاده از ویژگیهای تفکیکی فلزیاب نشان داده شده در این نمودار، شما می‌توانید به راحتی اهدافی که پیدا کرده‌اید را درک کنید.

هر فلز بر اساس رسانایی خود، مقدار مشخصی در این نمودار دارد که با اعداد نشان داده شده است. این اعداد می توانند به عنوان یک نقطه مرجع عمل کنند تا کاربر بتواند تصمیم بگیرد کدام فلزات را نادیده بگیرد (مثلاً آهن رباهای کوچک و بزرگ، فویل آلومینیومی، درپوش‌های بطری فلزی و غیره) و به دنبال چه نوع فلزاتی بگردد (مانند طلا، نقره، مس).

اکثر فلزیاب ها دارای حالت سکه یابی هستند. هنگامی که این گزینه فعال شود، دستگاه فقط زمانی به شما هشدار می‌دهد که اشیایی به شکل سکه پیدا کند. در این حالت اهداف آهنی مانند میخ ها را حذف میکند. این تنظیم باعث می‌شود وقتتان برای بیرون آوردن اشیای بی‌ارزش مانند میخ های زنگ زده هدر نرود. در حالت سکه، وقتی صدای زنگ با آهنگ بلندی از دستگاه بشنوید، متوجه می‌شوید که دستگاه یک شی به شکل سکه پیدا کرده است.

دستگاه های طلایاب دارای حالت های تفکیک کارخانه ای مختلفی هستند، مانند انتخاب حالت عتیقه ها، جواهرات و حالت های دستی. همچنین یک گزینه تنظیمات همه‌ فلزات نیز در دستگاه ها وجود دارد که هیچ تفکیک و تمایزی بین فلزات قائل نمی‌شود. فلزیاب در این حالت هر چیزی را که با آن تماس پیدا کند، پیدا می‌کند.

نتیجه گیری:

برای خرید دستگاه فلزیاب حتما باید به قابلیت تفکیک دار بودن آن توجه کرد. دستگاهی که قابلیت تفکیک دارد هنگام نقطه زنی می تواند فلزات با ارزش را از فلزیاب بی ارزش جدا کند.

هر دو فلزیاب VLF و پالسی قابلیت تفکیک را دارند. بعضی از مدل ها نیز به تفکیک اتوماتیک مجهز هستند. فلزیاب های پالسی تفکیک طلای بهتری را انجام می دهند.

بهترین دستگاه های فلزیاب اورجینال تفکیک دار هم اکنون در مجموعه ما موجود می باشند. از طریق بخش “تماس با ما” سایت با ما در ارتباط باشید.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز دهید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره فلزیاب 09031489488 09031489488 مشاوره فلزیاب